Sosyal medya kullanımının yaygılaşmaya başlaması ve birtakım yanlış kullanımların ortaya çıkması çeşitli düzenlemeleri gerekli hale getiriyor. TBMM’de yapılan görüşmeler neticesinde çok konuşulan Sosyal Medya Düzenlemesi kabul edildi. Kanun teklifi olarak TBMM’ye sunulan ve kabul edilen bu düzenleme birtakım şartlar öne sürüyor. Kanunla birlikte günde bir milyondan fazla kullanıcıya sahip yurt dışı merkezli sosyal ağ sağlayıcılar tarafından en az bir kişinin Türkiye’de temsilci olarak bulundurulması gerekecek. Türkiye’de temsilci olarak belirlenen kişinin ise iletişim bilgilerinin kolayca görülmesi gerekecek ve gerektiğinde bu kişiye doğrudan ulaşılabilecek. Tüm bilgilerin internet sitesinde yer alması sağlanacak.

Sosyal Medya Düzenlemesi Neleri Gerektiriyor?

Kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek karara bağlanmıştır. Kanun teklifine göre kişilerin internet ortamında metin, ses, görüntü ve konum gibi paylaşımlarına imkân sağlayan tüm tüzel ve gerçek kişiler sosyal ağ sağlayıcı olarak tanımlanmıştır. Bu tanıma dâhil olan ve Türkiye’de aktif olarak kullanılan sosyal ağlar arasında WhatsApp, Facebook, Twitter, Instagram gibi araçlar yer alıyor.

Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcılara ilk olarak 10 milyon idari para cezası getirildi. 30 günlük süre içerisinde eğer beklenilen temsilci atanmazsa idari para cezası 30 milyon lira olarak kesilecek. Gerekli kurallar ihlal edilerek sosyal ağlar yükümlülüklerini yerine getirmezlerse Türkiye’de ki hem gerçek hem de tüzel kişilerden reklam almaları yasaklanacaktır.

Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir?

Uyarılara rağmen sosyal ağ sağlayıcılar Türkiye’nin şartlarına uymazsa Bilgi Teknolojileri Kurum Başkanlığı, durumu Sulh Ceza Hâkimliği’ne bildirme yetkisine sahip olacaktır. Mahkeme ise bu durumda önce 50 bant genişliği daha sonra ise talebin karşılanmama durumuna göre 90 bant genişliği daraltma olarak sosyal ağ sağlayıcılara ceza verebilecektir.

Yeni Düzenleme Kullanıcılara Hangi Hakları Getirdi?

Sosyal medya düzenlemesi ile birlikte kullanıcıların da birtakım hakları bulunuyor. Kişiler kendi kişilik hakları, özel hayatlarının gizliliklerinin ihlal edilmesi durumunda mahkemeye başvurmak zorunda kalmayacaklar. İlgili mağduriyetleri hakkında sosyal ağ sağlayıcısının temsilciliğine başvuru yapabilecektir. Başvuru sonrasında sosyal ağ temsilcisinin 48 saat içerisinde yanıt vermesi gereklidir. Olumsuz yanıt karşısında ise bir gerekçe sunulacaktır.

Kullanıcı kişilik haklarının ihlali durumunda temsilciye yazılı olarak başvuru yaptığında 48 saat içerisinde yanıt alabilmelidir. Eğer temsilci yanıt vermez ise sosyal ağ sağlayıcısı 5 milyon TL ceza alacaktır. Bununla birlikte temsilcilikler 6 ay aralıklarla sürekli olarak şikâyetlerle ilgili raporlama da yapmak durumunda kalacaklardır. Bu raporlama yapılmaz ise 10 liralık idari para cezası kesilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir